معجزه دیسیپلین و یا خود انضباطی (2)در دنیای نخبگان کارآفرین تکنولوژی فکر

معجزه دیسیپلین و یا خود انضباطی (2)

در دنیای نخبگان کارآفرین تکنولوژی فکر

Self-Discipline

دیسیپلین، شما را به عظمت می رساند.

خواندن و اجرای محتوای این بحث می تواند شما را به مسیر درست زندگی، هدایت کند.

 در مقاله قبل اصول و تعاریف اولیه دیسیپلین و مقوله عادت ها را بعنوان مقدمه این بحث بسیار مهم مطرح کردیم. حال، اینکه چگونه این خصیصه زیبای انسانی را در خود بوجود آوریم و به خلق یک زندگی پرحاصل بپردازیم را در این مقاله بخوانید.

تمام آنچه را که در دوره های نخبگان می آموزیم برای این است که به خوشبختی و سعادت برسیم و شرط رسیدن به خوشبختی و سعادت عمل کردن به دانسته هایمان و آموزش هایمان می باشد

چگونه در کار و زندگی خود بهتر عمل کنیم.

دانشمندی در آمریکا پس از 50 سال تحقیق، 1000 عامل موفقیت را برشمرد.

او دیسیپلین را مهترین عامل موفقیت بشر در میان هزار عامل دانست.

خود انضباطی به عنوان کلید تمام موفقیت های بشر:

تعریف دیسیپلین: توانایی انجام هرکاری که باید انجام دهی در آن زمانی که باید انجام دهی، اعم از اینکه انجام آن کار را دوست داشته باشی و یا نداشته باشی.

ناپلئون هیل پس از 25 سال تحقیق پس از نوشتن کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید در پایان کتاب جدیدش بنام:  (Master key to Success)نوشت که شاه کلید همه ثروت ها که با آن همه درها باز می شود وبدون آن هم درها بسته است، کلید دیسیپلین و یا خود انضباطی است. آری موفقیت یعنی هزاران هزار دیسیپلین.

جیم ران استاد مباحث انگیزشی و تربیتی در آمریکا می گوید: رنج حاصل از دیسیپلین چند گرم است لکن رنج حاصل از پشیمانی هزاران کیلو!

شما ممکن است که تمام قواعد و اصول موفقیت در جهان را بدانی، ولی اگر آنها را با دیسیپلین به انجام نرسانی، چه فایده ای دارد؟!

نخبگان، بهانه ای برای انجام ندادن کارهایشان ندارند! آنها با دیسیپلین، کارهایشان را انجام می دهند. لذا ارزش دارد که شما زمان حالتان را فدای آینده شگفت انگیزتان کنید!

صبح، زودتر بلند شوید، ساعات بیشتری کار کنید، روی آموزش خود سرمایه گذاری کنید، به انسان ها عشق بورزید. برای فرزندانتان سرمایه گذاری کنید.

کلمه فداکاری یعنی اینکه خود را دیسیپلین کنید. رنج های آنی را بپذیرید؛ از لذت های لحظه ای صرف نظر کنید تا لذت های دراز مدت را تجربه کنید.

در واقع دیسیپلین نوعی خود کنترلی است. یعنی خود را به زیبایی وبا نظم و انضباط، کنترل کنید. انجام کاری که سخت است ولی ضرورت دارد که انجام دهی. بجای اینکه بخواهی فعلا خوش باشی.

نخبگان ثروت آفرین، آنچه را که صحیح است، لازم است و سخت است انجام می دهند

و در دراز مدت لذت می برند.

انسان های ناکام، هرکاری که آسان است و چه بسا ضرورتی هم ندارد انجام می دهند و رنج پشیمانی های خود را در آینده، تجربه می کنند.

اصل مهم:

پاداش دیسیپلین درآینده نیست، بلکه در همان لحظه انجام کار است. مردم می گویند ای بابا من چرا باید فعلا خودم را رنج بدهم به خاطرلذتی در آینده! آری آنها نمی دانند که  لذت دیسیپلین در همان لحظه انجام کار احساس می شود!

ضرب المثلی می گوید:

شما به خاطر گناهانتان تنبیه نمی شوید بلکه شما توسط گناهانتان تنبیه می شوید.

You are not punished for your sins, but, By THEM

بنا براین، همانگونه که نفس انجام کارهای بد، ملال آور و ناراحت کننده است، نفس انجام کارهای خوب هم نشاط آور و خوشحال کننده است.

 هنگامی که خودانضباطی را اعمال می کنید، شما در واقع خود را بیشتر دوست می دارید و بیشتر به خود احترام می گذاریدولذت می برید.

همه ما می دانیم که وقتی خودمان را دوست داریم و از عملکرد خودمان راضی هستیم و به خودمان احترام می گذاریم، هرلحظه چه احساس زیبایی نسبت به خود پیدا می کنیم و چقدر احساس خوشبختی، شادمانی و آرامش می کنیم و بعد، عزت نفس ما بالا می رود و چقدر به احساس قشنگی از خود می رسیم و تصویر ذهنی زیبایی از خود پیدا می کنیم و همین باعث موفقیت های بیشتر ما در کار و زندگیمان خواهد شد.

وقتی دیسیپلین را اعمال می کنیم مغز ما  اندورفینendorphin  ترشح می کند که نام دیگرش داروی نشاط و خوشبختی است.

 پس حاصل اجرای دیسیپلین، احساس خوشبختی و خوشحالی است و در همان لحظه احساس شادمانی است، ضمن اینکه نتیجه آن در درازمدت، سعادت و موفقیت است.  

خوشبختانه، خود انضباطی مهارتی است که می توان آنرا یادگرفت و با تمرین و تکرار آنرا مرتب انجام داد تا در ما بصورت یک عادت درآید.

تفاوت انسان های موفق وناکام تفاوت در مهارت های خوب آنهاست؛ از جمله دیسیپلین!

برای اجرای دیسیپلین در کار و زندگی از قدرت کلام خود استفاده کنید و مرتب با جملات تاکیدی مثبت به ضمیر ناخودآگاه خود فرمان بدهید تا دیسیپلین را در شما بصورت عادت درآورد. جملات زیر از این دسته اند:
من با تمام وجود، دیسیپلین را زندگی می کنم!

من مسلط به خودم و به زندگیم هستم.Proactive

من شدیدا روی رویاها و اهدف خود تمرکز کرده ام.

من با اعتماد به نفس کامل در بهترین شکل اندامم زندگی می کنم.

من در ایام جوانی خودم زندگی می کنم.

من کاملا سازمان یافته و منظم زندگی می کنم.

من انسان توانمندی هستم و خداوند مرا به ثروت های بزرگ می رساند.

من انسان باخدایی هستم و خدا نگهدار من است.

چه خوبست که شما هم به عنوان یک انسان منظم و با دیسیپلین در جامعه شناخته شوید.

همیشه به نتیجه کار تمرکز کنید تا به اندازه کافی برای دیسیپلین انگیزه داشته باشید. و گاهی هم به مسیر حرکت توجه کنید که چگونه ذره ذره بهتر می شوید و به هدفتان نزدیکتر می شوید. بدانید که همیشه دل شما جایی می رود که توجه شما می رود!

تمرین دیسیپلین

10 کار عقب افتاده خود را لیست کنید و از همین امشب شروع کن تا تمامش کنی.

زنگ به مادرت

شستشوی اتوموبیلت

تعمیر شیر آب آشپزخانه ات

حلالیت از یک دوستی که از تو مکدر شده است.

تعویض لامپ اطاقی که سوخته است

...

نکته زیبای دیگر در مقوله دیسیپلین:

The way you do anything is the way you do everything.

همه کارهایت را به همان گونه انجام می دهی که هر کاریرا انجام می دهی!

پس در انجام هر کاری دیسیپلین بخرج بده

خیلی از انسان ها عادتا بدنبال انجام کارهای راحت و میان بر هستند. درواقع آنها در منطقه راحتی خود، کارهایی می کنند که برای آینده آنها سودمند نیست. در حقیقت، آنها احساس خوشایندی ندارند از اینکه یک کاری را به درستی کامل کنند و یا کار سختی را شروع کنند.

 گوته، فیلسوف آلمانی می گوید: هر کاری سخت است قبل از اینکه آسان شود. یعنی اول هر کاری سخت است. بعبارت دیگر شروع عادت دیسیپلین سخت به نظر می رسد. ولی بعدا که عادت کردید بسیار آسان می شود؛ لذا با خود کمی صبور باشید.

برای شکل گیری یک عادت مثل دیسیپلین، هر روز باید با خود بجنگی که آیا این شکلات را بخورم یا نخورم، وقتی ساعت زنگ می زند برخیزم و یا کمی بیشتر بخوابم.

هر بار که بر نفس خود پیروز می شوی، همان لحظه کیف می کنی و احساس موفقیت وتوانمندی می کنی.

می گویند تکرار هر کاری ظرف 21 روز تبدیل به عادت می شود. پس باید لااقل 21 روز قهرمانانه و توانمند با خود ونفس خود بجنگید و پیروز شوید. شکست اصلا قابل توجیه و پذیرش نیست.

انسان های موفق چیز هایی را در خود بصورت عادت درآورده اند که انسان های ناکام دوست ندارندحتی یک بار هم که انجام دهند.

یعنی که تفاوت انسان های موفق و ناکام تفاوت در نوع عادت هاست.

کارهایی که انسان های ناکام دوست ندارند انجام دهند اتفاقا همان کارهایی است که انسان های موفق هم دوست ندارند انجام دهند ولی به هرحال انجام می دهند.

این است، تفاوت فقر وثروت، موفقیت و شکست و این بهایی است که انسان های موفق حاضرند بپردازند.

صابون فروش 5 میلیارد دلاری آمریکایی (که فروش صابون را از دوره گردی شروع کرده بود و به یک کارخانه دار تولید بزرگ صابون تبدیل شد) گفت:

خیلی کارها هست که دوست نداری انجام دهی ولی باید آنها را انجام دهی تا فرصت های خوبی را در آینده برای خود و خانواده خود بدست آوری.

یعنی در زمان حال بهای یک دستاورد آینده را بپردازی. (و این معنای فداکاری است)

قانون مهم:

انجام هر دیسیپلین در هر حوزه ای به شما قدرت می بخشد تا در حوزه های دیگر هم دیسیپلین داشته باشید. و بالعکس

هرجا که محکم می ایستی و با نفست مبارزه می کنی و خود را دیسیپلین می کنی در بقیه حوزه های زندگیت هم قوی می شوی و احساس اقتدار ودیسیپلین می کنی.

امیدوارم که بحث زیبای دیسیپلین را به زیبایی در دنیای خود پیاده کنی و لذت انجام کارها و رسیدن به موفقیت ها، تو را همواره راضی و خشنود نگه دارد و احساس کنی که چه انسان خوشبخت و سعادتمندی هستی و بعنوان یک نخبه ثروت آفرین در زندگی خود می درخشی.

تا مقاله ای دیگر خداوند یار ونگهدار شما باشد.

دوستدار شما: دکتر علیرضا آزمندیان