نظام باورها و رابطه آن با فکر

نظام باورها و رابطه آن با فکر

قرن جدید (فکر افزار) است. بشر در آستانه این قرن به این باور رسیده است که با استفاده از تکنولوژی فکر می تواند به تمامی ناکامی های گذشته خود پایان داده و از نو تحولی بزرگ در خود ایجاد نموده و با یک حرکت نرم افزاری در وجود خود، تمام سیستم تفکر و باور هایش را عوض کرده و به شخصیت جدیدی و در نهایت به دنیایی از اعتماد به نفس، سلامتی، نشاط و آرامش رسیده و زندگی نوینی را پایه گذاری کند. هر آنچه را که بخواهد بیندیشد و خلق کند. عالی ترین ارتباطات را با انسانها برقرار کرده و در همه عرصه های زندگی خود طوفانی از موفقیت به پا کند.

اساس این تکنولوژی استفاده درست از قدرت بیکران ضمیر ناخودآگاه است. ضمیر ناخودآگاه یک کامپیوتر بسیار عظیم، قدرتمند و با سرعت پردازش بی نظیر است که می تواند تحولی عظیم را در انسان به وجود آورد.

در دنیای انسان همه چیز از فکر آغاز می شود و فکر اولین قدم برای رسیدن به هر دستاوردی برای بشر است. به این علت در دین مبین اسلام به پدیده فکر این گونه بها داده شده است، که یک ساعت درست و زیبا اندیشیدن را معادل 70 سال عبادت می داند. اینجاست که فکر عامل اولیه تحول و دستاوردهای آدمی است و اصولا در قرآن کریم آنجایی که خدای رحمان به پاره ای از آیات تفکر آمیز خود اشاره می کند، در پایان می فرماید: إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ ( اینها آیات ونشانه هایی است برای انسانهایی که تفکر می کنند).

علت اینکه همه انسان ها نمی توانند اینگونه بیندیشند و خلق کنند این است که: اصولا پدیده فکر، واحد مستقلی در وجود انسان نیست که او بتواند در هر لحظه اندیشه ای مثبت، خلاق، هدفمند، سازنده، روحیه ساز و مولد تولید نماید. زیرا که فکر از نظام باورهای انسان دستور می گیرد.

انسان همان گونه که باور داشته باشد میتواند بیندیشد. باورهای آدمی است که در هر لحظه به او القاء می کند که چگونه بیندیشد. پس آنچه که انسانی را از انسان دیگر متمایز می سازد باورهای اوست و اصولا فرق بین انسان ها فرق میان باورهای آنان است. انسانهای موفق با باورهای عالی موفقیت را برای خود خلق می کنند. انسانهای ثروتمند باورهای عالی و ثروت آفرین دارند که با اعتماد به نفس عالی خود و بدون توجه به تمام مشکلات و مسائل، به دنبال کسب ثروت می روند و به لحاظ باورهای مثبتشان به ثروت مطلوب خود می رسند.

دانش آموزانی که در کنکور قبول می شوند خود را عالی باور دارند، لذا اندیشه حاصل از چنین باوری آنها را به اقدامات مثبت و تلاش مستمر وا می دارد و در نتیجه در کنکور قبول می شوند.

انسانهایی که در مسابقات برنده می شوند ابتدا خود را در ذهنشان برنده می بینند. (برنده می اندیشد ) و لذا برنده می شوند. قانون زندگی قانون باور هاست. باور های عالی سرچشمه همه موفقیت های بزرگ است.

عظمت و موفقیت یک جامعه و یک کشور را با مجموعه ی باورهای افراد آن جامعه ارزیابی می کنند. اگر می خواهید بدانید در این برهه از زمان، کشور عزیزمان ایران به لحاظ ثروت، سرمایه، تولید، درآمد و اصولا به لحاظ موفقیت های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی درکجا ایستاده است کافی است که باورهای 80 میلیون مردم ایران را با هم جمع کنید، به عددی می رسید که آن عدد شاخص موفقیت جامعه ی ایران است. مجموعه تفکرات نشات گرفته از باورهای انسانهایی است که کشوری را می سازد.

با توجه به اهمیت باور در دنیای انسان، حال ببینم اصولا «باور» چه پدیده ای است و چگونه در طول عمر ساخته میشود.

از هنگامی که انسان متولد می شود نظامی در وجود او شروع به شکل گیری می کند به نام «نظام باورها» به این معنا که اطلاعاتی را که از دنیای بیرون، از طریق حواس پنجگانه دریافت می کند و نیز هر رشته ی فکری که توسط ذهن او تولید می شود توسط ضمیرناخودآگاه پردازش شده و در او یک باور می سازد. مثلا دیدن یک گل رز که سمبل عشق، زیبایی و طبیعت زیباست به عنوان یک سیگنال ورودی از طریق چشم به ضمیرناخودآگاه وارد شده و پردازش می شود و سپس به طور ناخودآگاه بخشی از نظام باورهای انسان را می سازد و یا اینکه بر نظام باورهای او تاثیر می گذارد. به این صورت که شما با دیدن یک گل زیبای رز به این باور می رسید که مثلا «چقدر زندگی زیباست». این یک باور قشنگی است که ضمیر ناخودآگاه در شما می سازد. درحالیکه اگر شما به جای گل تصویر جنازه ای را ببینید، بلافاصله آن تصویر توسط ضمیرناخودآگاه شما پردازش شده و باور دیگری در شما می سازد. مثلا اینکه «چقدر زندگی زشت وناگوار است ». این باور شما را به یک اندیشه منفی و یاس آور می رساند. درحالیکه تصویر یک شاخه گل یا یک منظره زیبا در شما یک اندیشه امید آفرین و روح بخش تولید می کند. بدین ترتیب نظام باورها ی انسان که در طول عمر توسط ضمیر ناخودآگاه ساخته می شود عبارت است از یک ساختمان بسیار پیچیده که هر بخشی از آن باورهای انسان را پیرامون پدیده ای نشان می دهد. مثلا باور شما نسبت به توانایی شما در تحصیل علم، باور شما نسبت به خدا، باور شما نسبت به زندگی، باورشما نسبت به معلم، باور شما نسبت به اطرافیان خود، باور شما نسبت به جامعه و.. .

اصولا نوع وکیفیت باورهای شماست که اندیشه های شما را می سازد. مثلا اگر باور شما از خدا این باشد که او موجود منتقم و جباری است، شما نسبت به او اندیشه های سراسر ترس آفرین خواهید داشت و اگر باورتان این باشد که خدای رحمان موجودی بسیار مهربان، عاشق و بخشنده است در این صورت شما در دنیایی از امید نسبت به او می اندیشید و عمل می کنید.

پدر، مادر، معلمان، رادیو و تلویزیون و تمام عناصر محیط همه و همه معماران بنای باورهای شما هستند. اگر معلم ریاضی شما را در کودکی در کلاس، مقابل دانش آموزان به خاطر اینکه شما مسئله ای را درست حل کرده اید، تشویق کرده و بر شما آفرین گفته دراین صورت باور شما نسبت به توانایی شما در درس ریاضی عالی شده است و لذا همواره هر مسئله ریاضی را که به شما بدهند آنرا عالی حل میکنید. چرا؟ زیرا توانمندی یک انسان را باورهای او تعیین می کند. یعنی این نوع باور در شما اندیشه ای قدرتمند ایجاد می کند که این اندیشه، شما را به حل مسئله رهنمون می سازد و این رابطه باور و اندیشه است.

اگر مثلا معلم درس شیمی در سال اول دبیرستان شما را مرتبا سرزنش کرد و به شما گفت که هرگز در درس شیمی موفق نمی شوی و در مقابل دانش آموزان شما را سرزنش کرد و باور شما را نسبت به توانایی در شیمی شکست، در این صورت شما هیچ وقت نمی توانید در درس شیمی و حل مسائل آن موفق باشید. چرا ؟ زیرا توانمندی یک انسان را باورهای او تعیین می کند. یعنی این نوع باور ضعیف در شما اندیشه ای می سازد که آن اندیشه نمی تواند شما را به حل مسئله رهنمون شود. آری این است نقش باور در موفقیت ویا شکست.

باورها حتی در ساختن روحیه انسان هم نقش اساسی دارند. باور خوب شما از خود، یک روحیه خوب در شما ایجاد می کند و باور ضعیف در شما یک روحیه ضعیف می سازد. آری قانون زندگی قانون باورهاست.

انسانها هر آنچه باور دارند خلق می کنند. دستاوردهای شما را در زندگی باورهای شما می سازند. زیرا باورها تعیین کننده کیفیت اندیشه هاست و اندیشه ها عامل اولیه اقدامها واقدامها عامل اصلی دستاورد هاست. (وَأَن لَيسَ لِلإِنسانِ إِلّا ما سَعى: برای انسان همه چیز در سایه تلاش بدست می آید). اینجاست که نقش ضمیرناخودآگاه که مسئولیت ساختن بنای باورهای انسان را به عهده دارد کاملا روشن می شود و تکنولوژی فکر به این نقش بسیار مهم اصالت و رسالت می بخشد.

تکنولوژی فکر، سیستمی علمی است که از طریق برنامه ریزی درکامپیوتر ضمیر ناخودآگاه ابتدا باورهای انسان را متحول و عالی می کند و از این رهگذر در نحوه ی اندیشه های انسان ها تحول اصولی و سیستماتیک پدید می آورد.

سیستم باورهای انسان که همه دستاورد های او در زندگی در گرو آن است، درهر لحظه از طریق سیگنالهای عوامل بیرونی (حواس پنجگانه و هر رشته ی فکری) و پردازش این سیگنالها در کامپیوتر ضمیر ناخودآگاه ساخته می شود. علت موفقیت و مطلوبیت سیستم تکنولوژی فکر برای بشر این است که با این تکنولوژی می توان باورهای انسانها را تغییر داد و از این طریق در همه عرصه های کار و زندگی آنها تحولی عظیم ایجاد نمود.