چگونه تکنولوژی فکر ایرانگیر و سپس جهان گیر شد؟

کلامی از دکتر علیرضا آزمندیان بنیانگذار تکنولوژی فکر در ایران

زمانیکه پس از 12 سال تحقیق و تدریس در دانشگاه های آمریکا و سفر به بیش از 50 کشور جهان به ایران مراجعت کردم، ضمن تدریس در دانشکده فنی دانشگاه تهران در دانشکده مهندسی صنایع، به تاسیس موسسه فرهنگی و علمی پدیده فکر همت گماشتم و با اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت های خود را در جهت نشر و ارائه این تکنولوژی الهی و انسانی در ایران آغاز کردم. 

از آنجاکه در آن زمان یعنی در سال 1376 کسی از مقوله های مباحث خودشکوفایی و خود مدیریتی در ایران خبری نداشت، لذا شروع به فعالیت در جهت آشنا سازی مردم با این تکنولوژی نوین و تحول آفرین نمودم.

 

پس از خریدن دفتری روبروی پارک ملت در خیابان ولیعصر مقداری تراکت چاپ کردم و خودم به پارک ملت می رفتم و به مردم داخل پارک تراکت ها را که خبر از برگزاری یک سری کلاس های خود شکوفائی بصورت رایگان می داد، توزیع می کردم. هنگامی که پاره ای از مردم تراکت ها را می خواندند و آنها را در جیبشان می گذاشتند، خوشحال می شدم و اگر کسی آنها را پاره می کرد و به خیابان می انداخت، خیلی متاثر می شدم.  

 

سرانجام موفق شدم یک کلاس رایگان 20 نفری در دفتر کارم تشکیل بدهم و آنچنان این کلاس مورد توجه مخاطبین قرار گرفت که متوجه شدم می توانم با جذب افراد و دانشجویان بیشتری به برگزاری چنین کلاس های تحول آفرین و روحیه بخشی در حد گسترده اقدام کنم. طولی نکشید که تعداد دانشجویان و مخاطبینم به 100 نفر رسید و همزمان به تقاضای مرکز آموزش مدیریت دولتی، یک دوره تکنولوژی فکر را برای مدیران و قضات و رؤسای مجتمع های قضایی برگزار کردم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

 

با استقبال بیشتر مردم، دامنه اطلاع رسانی را به صورت آگهی در روزنامه ها توسعه دادم، به گونه ای که صد ها میلیون تومان هزینه اطلاع رسانی در روزنامه همشهری برای اجرای کلاس های رایگان تا حدود زیادی مردم را متوجه برگزاری چنین همایش هایی کرد. 

اولین همایش در سطح گسترده را در سالن حسینیه ارشاد با حضور حدود 2000 نفر برگزار کردم و در حالیکه سالن 1500 صندلی بیشتر نداشت ولی مردم روی زمین نشستند و به سخنرانی رایگان تکنولوژی فکر گوش دادند.

 

اجرای همایش ها و سخنرانی های رایگان برای اقشار مختلف مردم در بسیاری از سالن های سخنرانی در تهران و شهرستان ها، مردم بیشتری را با این تکنولوژی زندگی بخش آشنا کرد. ضمن اینکه ابتکارات منحصر به فردی که در نحوه اجرای سخنرانی های خود داشتم از جمله در دست گرفتن گل رز که سمبل عشق و طبیعت و خدا بود و نیز پخش کلیپ ها و موزیک های مجاز و مثبت وانرژی بخش در بین مطالبم، سخنرانی مرا در جامعه منحصر به فرد کرده بود و مردم اینجانب را با سخنران گل در دست تداعی می کردند. 

 

این سرمایه گذاری ارزشمند و حاصل بخش تا حدود بسیار زیادی مردم ایران را متوجه این کلاس ها نمود و نه تنها دامنه این کلاس های تکنولوژی فکر به تمام شهرستان ایران تسری پیدا کرد، بلکه بسیاری از سازمان ها، ارگان ها، وزارت خانه ها و ارگان های نظامی و انتظامی با دعوت از اینجانب، باعث شد تا کلاس های تکنولوژی فکر و مباحث مرتبط رهبری، توانمند سازی و مدیریت منابع انسانی را برای مدیران، فرماندهان و کارکنانشان اجرا کنیم که با استقبال شگفت انگیزی مواجه شد. اجرای یک دوره کامل تکنولوژی فکر برای مدیران و فرماندهان سازمان سیاسی عقیدتی نیروی انتظامی و استقبال نماینده ولی فقیه در این سازمان، توجه خاصی از سوی مسئولین این سازمان در نیروی انتظامی کشور جلب کرد.

 

سخنرانی من در سمینار سراسری ائمه جمعه و جماعت کشور که به دعوت ایت الله تقوی مسئول ستاد نماز جمعه در تهران برگزار شد، با ارائه مباحث تکنولوژی فکر و بحث مخاطب شناسی در نمازهای جمعه، برای مخاطبین و ائمه جمعه جذاب و جالب به نظر رسید، بگونه ای که عده ای از ائمه جمعه شهرستان ها اظهار علاقه کردند که این مباحث را برای همشهریانشان ارائه کنم.

 

زیبایی مباحث تکنولوژی فکر که از سوی اقشار مختلف فهیم کشور مورد قبول و استقبال واقع شده است، بیشتر بخاطر این است که در این مباحث نه تنها از آیات قرآن و روایات از پیامبر عظیم الشان اسلام و سایر امامان و معصومین استفاده شده است، بلکه استفاده از ادبیات واشعار زیبای شعرای بزرگی مثل مولانا و حافظ جلوه زیبا و لطیفی به این مباحث تحول آفرین داده است. و از آنجا که فطرت ما یک فطرت الهی است، لذا هرجا سخنی و موعظه ای با مباحث الهی و دینی ترکیب می شود، تاثیر شگفت انگیزی بر روی مخاطب مسلمان خواهد گذاشت.

 

بحث رهبری، توانمندسازی و مدیریت منابع انسانی که عنوان سخنرانی من برای فرماندهان و امیران سپاه انجام گرفت، به گونه ای مورد استقبال قرار گرفت که از من خواستند که این مباحث جدید جهانی که الهام گرفته شده از تکنولوژی فکر بود، همچنان برایشان ادامه دهم.

از آنجا که تخصص من در مقاطع تحصیلات عالیه در آمریکا در رشته مهندسی صنایع و سیستم ها بود لذا تلفیق این مباحث مهندسی با بحث های تحول آفرین تکنولوژی فکر، مباحث جذاب و راه گشایی برای اداره صنعت کشور از جمله ایجاد انگیزه های کاری و ارتقاء بهره وری در صنایع و کارخانه ها عرضه کرده است و لذا استقبال زایدالوصفی توسط مدیران صنایع و کارخانه های دولتی و بخش های خصوصی از این مباحث صورت گرفت و صنایع بزرگ از جمله صنایع نفت، پتروشیمی، فولاد، خودرو سازی و بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک دیگر، به استفاده از این مباحث تشویق شدند.

 

اجرای سخنرانی های امید آفرین و روحیه بخش برای کارکنان و خانواه هایی که در سایت

های عسلویه، ماهشهر و سایر مراکز در جمعیت های چند هزارنفری شرکت می کردند، 

روح امید و تلاش و نگاه بهتر به زندگی را به خانواده هایی می داد که همسرانشان در مناطق

دوردست و کم امکانات مشغول خدمت به نظام صنعت و اقتصاد کشورشان بودند.

 

ادامه این بحث را در مقاله بعدی دنبال کنید.

دوستدار شما: دکتر علیرضا آزمندیان

تهران – آذرماه 95