ویژگی مشترک 10 ثروتمند سال 2018 چیست؟


۱۰ثروتمند جهان در سال ۲۰۱8

در زیر قصد دارم ۱۰ ثروتمند جهان در سال ۲۰۱8 را بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ که در تاریخ ۱ مارس ۲۰۱8 منتشر شد را بررسی کنیم.

دهمین ثروتمند جهان در سال 2018لری الیسون(Larry Ellison)است.

73 سال سن دارد و در کشور آمریکا زندگی می‌کند. ارزش دارایی‌هایش 58/5  میلیارد دلار است. وی فردی خودساخته است که در صنعت فنّاوری فعالیت می‌کند و صاحب شرکت اوراکل (oracle) است.

اوراکل یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نرم‌افزاری در آمریکا و جهان است که در حوزه فناوری‌های رایانه‌ای فعال بوده و با توسعه و فروش سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزارهای شرکتی و سازمانی شهرت زیادی به هم زده است.

نهمین و هشتمین ثروتمندان جهان در سال 2018برادران کوک هستند بانام‌های

دیوید کوک (David Koch)و چارلز کوک (Charles Koch)

دیوید کوک 77 ساله و چارلز کوک 82 ساله هستند و در آمریکا زندگی می‌کنند. مجموع دارایی این دو برادر 120 میلیارد دلار است که از طریق ارث پدری و توسعه آن، در زمینه‌های مختلف به‌دست‌آمده است.

شرکت صنایع کوک، درزمینهٔ صنایع هسته‌ای و صنعت نفت؛ شامل تولید، پالایش و توزیع نفت خام، ساخت خطوط لوله، صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی، تولید الیاف، پلیمر و پلاستیک، مواد معدنی، کود، کاغذ، صنایع کشاورزی و دامداری، ارائه خدمات مالی و سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف، فعالیت می‌نماید. صنایع کوک (Koch Industries) به‌عنوان دومین کمپانی خصوصی بزرگ دنیا محسوب می‌شود و با فروش سالانه 100  میلیارد دلار، تقریباً هر چیزی، از کود تا نوع خاصی از فنجان‌های کاغذی و بیودیزل (نوعی سوخت غیر سمی) را تولید می‌کند.

دیوید کوک(David Koch)

چارلز کوک (Charles Koch)

هفتمین فرد ثروتمند جهان در سال 2018کارلوس اسلیم(Carlos Slim Helú)است.

کارلوس اسلیم 78 سال سن دارد و مکزیکی است. ارزش دارایی‌های او 67/1 میلیارد دلار است. او نیز ثروتمندی خودساخته است و ثروتمندترین فرد مکزیک است و بیش از ۲۰۰ شرکت در این کشور دارد. اسلیم در صنعت مخابرات فعالیت دارد و صاحب گروپو کارسو (Grupo Carso) و آمریکا موویل (شرکت مخابراتی) است.

شرکت گرویو کارسو مجموعه‌ای از شرکت‌هاست که درزمینهٔ خرده‌فروشی، رسانه‌های گروهی، مخابرات و زیرساخت‌های صنعتی فعالیت می‌نماید.

ششمین فرد ثروتمند جهان در سال 2018 آمانسیو اورتگا(Amancio Ortega)است.

آمانسیو اورتگا 81 ساله و اسپانیایی است و ارزش دارایی‌هایش 70 میلیارد دلار است. او نیز فردی خودساخته است که در صنعت خرده‌فروشی فعالیت می‌کند و مالک ایندیتکس (inditex) است. این شرکت به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت در صنعت مد جهان، شناخته می‌شود. این شرکت، مؤسس بیش از صد شرکت نساجی است که عمده فعالیت‌های آن‌ها درزمینهٔ طراحی، تولید و توزیع کالاهای صنعت نساجی متمرکز هست.

 شرکت ایندیتکس بیش از ۵۵۰۰ فروشگاه در سراسر جهان دارد و شناخته‌شده‌ترین برند متعلق به شرکت ایندیتکس، زارا است، ایندیتکس دارای برندهای دیگری مانند ماسیمو دوتی، برشکا، پال اند بئر، استرادیواریوس، تمپه و ... هست.

 پنجمین فرد ثروتمند جهان در سال 2018مارک زاکربرگ(Mark Zuckerberg)است.

مارک زاکربرگ ۳۳ ساله آمریکایی، جوان‌ترین فرد در بین ۵۰ فرد ثروتمند جهان شناخته می‌شود. ارزش دارایی‌هایش 71 میلیارد دلار است. مؤسس و مالک فیسبوک و اینستاگرام است و درزمینهٔ فنّاوری فعالیت کرده و خود خالق امپراتوری عظیمش بوده است.

چهارمین فرد ثروتمند جهان در سال 2018برنار آرنو (Bernard Arnault) است.

 

برنار آرنو 68 ساله  فرانسوی،  تاجر، کارآفرین و کلکسیونر آثار هنری است. به گفته مجله فوربز، آرنو با دارایی خالص ۷۲ میلیارد دلار تا ماه مارس ۲۰۱۸ ثروتمندترین فرد در اروپا و چهارمین فرد ثروتمند جهان می‌باشد.وی مالک شرکت های  بزرگ کریستسن دیور  و ال و ام لاش است. کریستین دیور و ال و ام هاش در مجموع ۵۰ مارک از معروف‌ترین تولیدات جهانی را در اختیار دارند ودر صنعت مد وکالاهای لوکس فعالیت می کنند.

سومین  ثروتمند جهان در سال 2018وارن بافت(Warren Buffett)است.

وارن بافت 87 ساله و آمریکایی است و ارزش دارایی‌هایش 84 میلیارد دلار است. بافت ثروتمندی خودساخته است که در زمینه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری کرده است و درزمینهٔ معاملات بورسی فردی بسیار موفق و معروف است و مالک شرکت هلدینگ و خوشه‌ای برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) است.

فعالیت اصلی این شرکت، درزمینهٔ ارائه انواع خدمات بیمه هست اما درصدی از درآمدهای برکشایر هاتاوی از طریق مبادلات سهام اختصاصی، مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های پوشش ریسک، سفته‌بازی، مدیریت سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی و مدیریت ثروت تأمین می‌گردد.

دومین فرد ثروتمند جهان در سال 2018بیل گیتس(Bil Gates)است.

او 62 ساله و آمریکایی است و ارزش دارایی‌هایش 90 میلیارد دلار است. وی میلیاردی خودساخته است که در صنعت فنّاوری فعالیت می‌نماید و مؤسس و مالک شرکت ماکروسافت است.

شرکت ماکروسافت بزرگ‌ترین شرکت ارائه نرم‌افزار رایانه در دنیاست که به انتشار کتاب و تولید محصولات چندرسانه‌ای و ارائه خدمات پست الکترونیکی نیز می‌پردازد. پرفروش‌ترین محصولات مایکروسافت، سیستم‌عامل ویندوز و نرم‌افزار آفیس است و شعار اصلی شرکت «یک رایانه روی هر میز و در هر خانه که نرم‌افزارهای مایکروسافت را اجرا کند.» هست.

اولین فرد ثروتمند جهان در سال 2018جف بزوس(Jeff Bezos)است.

بزوس 54 ساله آمریکایی، ثروتمندی خودساخته است که ارزش دارایی‌هایش 112 میلیارد دلار است. در صنعت فنّاوری فعالیت دارد. او مالک فروشگاه اینترنتی آمازون (Amazon.com) و شرکت فضایی خصوصی بلو اوریجین (Blue Origin) نیز هست.

دارایی خالص بزوس در سال گذشته 38.9 میلیارد دلار افزایش پیداکرده است.

آنچه در همه این افراد مشترک است چیست؟

آیا زمینه کاری آنهاست؟ استعداد آنهاست؟ کشور و محل زندگی آنهاست؟ تخصص و تحصیلات آنهاست؟

خیر

اصلی ترین نقطه اشتراک این افراد این است که همه آنها کارآفرینانی خودساخته اند.

همه این افراد روزی تصمیم گرفتند که یک کسب و کار متناسب با سلایق و علایق خود راه اندازی کنند . این افراد در ابتدای عمر نجوای درونی خود را که فریاد میزند تو کیستی  و برای چه به این عرصه پانهاده ای را شنیدند و تصمیم گرفتند برای ابراز وجود خود گام بردارند.

هر کارآفرینی در ابتدای امر باید بداند کیست؟چه می خواهد و چگونه می تواند به خواسته خود برسد و پس از آن شروع به ساختن دنیای درون خود می کنند.این افراد نگرش متفاوتی پیدا می کنند و در همه چیز یک فرصت ناب می بینند و عمده سوال ذهنی آنها این است که چگونه می توانم هرآنچه می خواهم را خود خلق کنم؟ بعبارتی این افراد selfstarter  هستند و منتظر دیگران و شرایط و محیط مناسب برای رشد و ترقی نمی مانند.