پنج کتاب تاثیرگذار

پنج کتاب تاثیرگذار

به بهانه ترویج فرهنگ مطالعه وکتاب خوانی.


دکتر آزمندیان از پنج کتاب تاثیرگذار می گوید.


مقدمه:
شارل دومنتسکیو می گوید: کتابی که می خوانی، نباید به جای تو بیندیشد بلکه باید تو را به اندیشیدن وادارد!
وقتی در مسیر تحول و رشد قرار گرفته باشی، مطالعه کتاب آن چنان مهم و حیاتی است که بدون آن، خیلی چیزها را در مسیرت نخواهی دید و از کنار آنها به سادگی گذر خواهی کرد.
انسان به طور کلی هم از نظر مدت زمان زندگی و هم از نظر مکانی (تعداد مکانهایی که می تواند برود) بسیار محدودیت دارد و بنابراین نمی تواند خودش به تنهایی تجربه های زیادی داشته باشد. ویژگی مهم کتاب خواندن این است که تجربه هایی که نمی توانی کسب کنی را به تو می دهد.
وقتی رمانی از داستایوفسکی می خوانی، توصیفات مکانی، زمانی، انسانها و شخصیتها، به حدی زیبا و قدرتمند است که می توانی در آن فضا قرار بگیری و تجربه قهرمانان و شخصیتهای داستان و مکان زندگی آنها را به خوبی درک و لمس کنی و آن تجربه ها را برای خودت داشته باشی. مثلا با خواندن رمان "جنایت و مکافات" به سَن پترزبورگ قرن 19 میلادی سفرخواهی کرد و با اشخاص و موقعیتهای مختلف آَشنا می شوی و این در نوع خود سفرِ تجربیِ خیالی بسیار حیرت انگیزی است!
هر کتابی، تجربه چندین ساله نویسنده اش است که صرفا با خواندن دقیق آن می توانی به همه آن تجربه ها به نوعی دست پیدا کنی! اگر در مسیر رشد قرار گرفته ای، خواندن کتابهایی در حوزه اقتصاد رفتاری و تحول شخصی می تواند برای تو بسیار کمک کننده باشد.


اگر بخواهم اقتصاد رفتاری را به طور خیلی کلی توضیح بدهم باید بگویم که اقتصاد رفتاری، به بررسی انتخاب‌های ما می پردازد و به اتخاذ تصمیم‌های بهتر و بهینه تر یاری می رساند. به بیان ساده، اقتصاد رفتاری، علم روانشناسی اقتصادی است.
اقتصاد رفتاری، مدتهاست که بیشتر مورد توجه همه قرار گرفته است. وقتی کمیته نوبل، جایزه نوبل خود را یک بار به دانیل کانمن و بار دیگر به ریچارد تالر اهدا کرد، اهمیت این موضوع بیش از پیش برای همه آشکار شد.
در حوزه اقتصاد رفتاری و تحول شخصی من پنج کتاب را به شما برای خواندن پیشنهاد می کنم:

کتاب اول این لیست، "تفکر سریع و آهسته"  نوشته دانیل کانمن است.استیون لویت (از معروف ترین اقتصاددانان آمریکا که در سال ۲۰۰۶ از سوی مجله‌ی تایم به‌عنوان یکی از صد شخصیت تأثیرگذار دنیا انتخاب شد) در مورد او می گوید: "شاید هیچکس بر روی این سیاره نباشد که بهتر از کانمن، چرایی و چگونگی تصمیم‌گیری و انتخابهای ما انسانها را درک کند". با چنین ستایشی بهتر می توانیم به میزان تاثیرگذاری کانمن پی ببریم.
کانمن را از جهتی پدر علم اقتصاد رفتاری می دانند. او تالیفات بسیاری دارد و این کتاب یکی از بهترین نوشته های تحلیلی اوست. مهارت تصمیم‌ گیری یکی از مهم‌ترین مهارت های زندگی است که همیشه برای انتخاب بهترین و مناسب ترین گزینه‌ ها و گرفتن تصمیمات صحیح و منطقی به آن احتیاج داریم. این کتاب به تحلیل دو بخش از ذهن که از نظر کانمن اندیشه و تفکر ما را هدایت می‌کند می‌پردازد. بخش اول تفکر سریع و احساسی است و بخش دوم تفکر آهسته و منطقی. کتاب با شیوه شگفت انگیزی به بررسی مسائلی شبیه به این پرسشها می پردازد که انسان چگونه می‌اندیشد؟ چه عواملی بر روی تصمیمات او اثرگذار است؟
به نظرم با کتاب کانمن به دستاوردهای خوبی خواهیدرسید!

دومین کتاب فهرست من "سُقُلمه"، نوشته ریچارد تایلر است.